piątek, 24 marca 2017

Igła z szyszką - warsztaty Akademii Zielonego Puszczyka (18/03/2017 r.)Czy igły to liście? I czy rzeczywiście wszystkie kłują? Które drzewo pozbywa się igieł na zimę? Jak rozróżnić modrzew od sosny, albo świerk od jodły? O tym wszystkim opowiedziała Agnieszka Marciniak na warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Zielony Puszczyk, które odbyły się w sali LAS, w podziemiach Biblioteki Publicznej w Niepołomicach. Agnieszka jest z wykształcenia botanikiem.


Tym razem wykład odbył się... na podłodze. Dzieci wygodnie rozsiadły się na pufach i wykładzinie. Na środku dywanu leżały pudła wypełnione szyszkami, igłami, gałązkami. To były nasze pomoce dydaktyczne. Ale najpierw opowieść Agnieszki o drzewach iglastych - zdjęcia i parę słów o: sośnie, modrzewiu, świerku i jodle - to byli główni bohaterowie naszego sobotniego spotkania. Okazuje się, że tak naprawdę nie sposób tych drzew ze sobą pomylić. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę oglądając igłę, szyszkę, gałązkę. W rozpoznaniu drzewa może nam pomóc specjalny klucz, którym uczyły się posługiwać dzieci. Widząc gałązkę „iglaka”, odpowiadając na kolejne pytania w kluczu, można bezbłędnie wytypować, z którym drzewem mamy do czynienia.

Po wykładzie Agnieszki starym zielonoopuszczykowym zwyczajem rozpoczęliśmy warsztaty plastyczne. Zadaniem dzieci było stworzenie leśnego zwierzaka - pomysły na niego można było czerpać z natury lub z własnej wyobraźni. Dzieci mogły korzystać z kredek, kleju, igieł, kawałków szyszek, brokatu, cekinów, włóczki, guzików - słowem z wszystkiego, co udało nam się znaleźć w lesie i w domu, a co mogło zostać przyklejone do kartki i stać się początkiem, kształtem zwierzaka. Po godzinie w LASie roiło się od sów, zajęcy, jeży i innych wesołych stworów. Ciekawym wyjaśniam, że wszystkie prace będzie można oglądnąć na wystawie, której wielkie otwarcie nastąpi podczas ostatnich warsztatów Akademii Zielonego Puszczyka (27/05/2017 r.).


Paulina Szelerewicz-Gładysz

Więcej zdjęć w GALERII