czwartek, 9 lutego 2017

Ruszył nowy cykl Akademii Zielonego Puszczyka!

Akademia Zielonego Puszczyka to cykl 4 spotkań przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-9 lat, który ma na celu szerzenie wiedzy o otaczającym nas bliżej i dalej, wyżej i niżej świecie przyrody. 

Poruszamy tematy bardzo codzienne, a nie do końca wiadome. Za sprawą naszych gości, którzy zwykle są pasjonatami omawianych tematów, robimy to w sposób ciekawy, zabawny i praktyczny, a dzieci zawsze wynoszą ze spotkań sporo nowej i fajnej wiedzy. 

Na koniec Akademii Zielonego Puszczyka zorganizujemy „Wielki test wiedzy” z nagrodami dla zwycięzców. Ale nie trzeba się go bać! Będziemy przede wszystkim dobrze się bawić. 

Cykl obejmuje następujące spotkania i warsztaty:
- 18.02.2017 godz.14.00 - Skrzydlate drapieżniki - pokaz ptaków drapieżnych. Odwiedzi nas jastrząb Harrisa, pustułka, myszołów oraz sowy: puchacz, płomykówka i pójdźka. O tych niecodziennych gościach opowiadać nam będzie A.Kuku, czyli ludzie, którzy o swoich podopiecznych wiedzą prawie wszystko.
- 18.03.2017 godz. 14.00 - Igła z szyszką - rozpoznawanie drzew iglastych oraz warsztaty plastyczne. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Marciniak, która jest botanikiem i przewodnikiem turystycznym. 
- 08.04.2017 godz. 14.00 - Nocni łowcy - opowieści o nietoperzach oraz warsztaty plastyczne. Tematu tego podejmie się Jakub Nowak - biolog i grotołaz. 
- 20.05.2017 godz. 14.00 - Uwaga, robal! - opowieści o robakach w teorii i praktyce, czyli wykład i spacer, który poprowadzi Igor Siedlecki - biolog i ekolog. 
- 27.05.2017 godz. 14.00 - "Wielki Test Wiedzy" z zakresu omawianych zagadnień z nagrodami dla zwycięzców. Na zakończenie Akademii zorganizujemy także wystawę wykonanych przez dzieci prac, które będzie można oglądać w sali Open Space LAS.

Wszystkie spotkania odbywać się będą w LAS w sali Open Space. 
Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy poprzez formularze lub bezpośrednio w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach - oddział dla dzieci. Liczba miejsc na poszczególne spotkania jest ograniczona.
Uczestnictwo w Akademii jest bezpłatne.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Zielony Puszczyk
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach
Laboratorium Aktywności Społecznej LAS

Wielki Test Wiedzy o Ptakach - zakończenie Akademii Zielonego Puszczyka (styczeń 2017)

W sobotę 21 stycznia w CER "Solne Miasto" podsumowano Akademię Zielonego Puszczyka. O godzinie 10:10 odbył się Wielki Test Wiedzy o Ptakach, w którym wzięło udział 35 uczestników projektu ze szkół podstawowych z powiatu wielickiego. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: 5-7 lat oraz 8-10. Pytania ułożyli prelegenci cyklu warsztatów: Justyna Kierat, Michał Molicki i A.KUKU. Z dumą przyznajemy, że o zwycięstwie zadecydowały detale, a wszyscy bardzo dobrze odpowiedzieli na pytania. Gratulujemy! Możecie być z siebie dumni. 

Szczególne brawa należą się jednak zwycięzcom, oto oni:

KATEGORIA MŁODSZA:
Miejsce I: Bartosz Salamanowicz
Miejsce II: Alicja Burnat
Miejsce III: Weronika Bogunia
Wyróżnienie: Wiktor Flak

KATEGORIA STARSZA:
Miejsce I: Milena Woś
Miejsce II: Weronika Różak
Miejsce III: Anna Nowosadzka
Wyróżnienie: Paulina Góra


Przepięknymi koszulkami z logo Akademii Zielonego Puszczyka oraz drobnymi upominkami nagrodzono dzieci, które najaktywniej uczestniczyły w zajęciach, a także najmłodszych uczestników projektu. Na koniec rozegrano dodatkowy quiz, w którym do wygrania były książki "Umarły las" Adama Wajraka i Tomasza Samolijka. Jesteśmy pod wrażeniem Waszej wiedzy na temat ptaków! Brawo!
Na koniec zainaugurowano wystawę prac uczestników, którą można oglądać na patio w CER "Solne Miasto" do 3 lutego 2017 r. Serdecznie zapraszamy!

Celem projektu Było propagowanie zainteresowania przyrodą, budowanie świadomości i odpowiedzialności przyrodniczej wśród dzieci, kształtowanie przyjaznych przyrodzie postaw, promowanie powiatu wielickiego, jako regionu bogatego przyrodniczo, dającego możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu fauny i flory, a także wyłonienie grupy uczniów – pasjonatów zainteresowanych ornitologią i przyrodą. Przeprowadziliśmy takie oto spotkania:

I. 26.11 2016 r. – Jaki to ptak? Warsztaty plastyczne.
II. 3.12.2016 r. – Skrzydlate drapieżniki – pokaz ptaków drapieżnych.
III.7.01.2017 r. – Niezwykły zimorodek. Warsztaty plastyczne
IV. 14.01.2017 r. – Obserwowanie ptaków, opieka nad ptakami w okresie zimowym.

Projekt odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka oraz pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wielickiego - serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc w organizacji.

Katarszyna Sowa-Lewandowska


Zielony Puszczyk kieruje podziękowania dla Katarzyny Sowy-Lewandowskiej z Solnego Miasta za zaproszenie i współorganizację tego projektu oraz Pracowni Kreatywnej BEZLIKU http://bezliku.blogspot.com za wspaniałą oprawę graficzną całego cyklu!

Link do galerii (fot. A. Rogalska)