poniedziałek, 12 grudnia 2016

Samojlika i Wajraka opowieść o Umarłym Lesie

Zapewne każdy, kto choć trochę interesuje się przyrodą, Puszczą Białowieską, zwierzętami, słyszał o Adamie Wajraku oraz Tomaszu Samojliku. Dla tych, dla których nazwiska te są obce, dwa słowa wyjaśnienia: Adam Wajrak to dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą, działacz na rzecz ochrony przyrody, autor artykułów i książek na tematy przyrodnicze, fotograf przyrody. Tomasz Samojlik jest adiunktem w Instytucie Biologii Ssaków PAN, popularyzatorem badań i wiedzy naukowej za pomocą książek i komiksów dla dzieci i młodzieży. W 2016 roku ukazała się niezwykła publikacja autorstwa tych dwóch panów pt. „Umarły Las”.
Kiedy podczas targów książki, odbywających się w październiku w Krakowie, zakupiliśmy egzemplarz „Umarłego Lasu” oraz otrzymaliśmy wystaną w długim ogonku dedykację od autorów, Piotrek poddał myśl – a może zaprosić autorów do Niepołomic? Tym samym pan Adam i Tomasz wpisaliby się w poczet niezwykłych osobistości, z którymi spotkania ma przyjemność organizować Zielony Puszczyk.
Sprawa niespodziewanie okazała się zupełnie prosta, niedługo bowiem w różnych miastach Polski miał się odbyć cykl spotkań autorów „Umarłego Lasu”. Pierwsza sobota grudnia wydała się być możliwa do zorganizowania takiego spotkania w Niepołomicach. Burmistrz Niepołomic - Roman Ptak – poparł  nasz pomysł i sprawy formalne okazały się być bułką z masłem.
W sobotni wieczór (3.12.2016 r.) sala MCDiS zapełniła się miłośnikami tematów przyrodniczych, w tym przede wszystkim dziećmi, do których w głównej mierze adresowane było spotkanie.
Autorzy komiksu opowiadali o Puszczy Białowieskiej, która jest tłem całej komiksowej przygody. Bohaterowie książki  i sceneria, w której rozgrywa się akcja stylizowane są na klimaty znane nam z westernów, choć rzecz dzieje się raczej na dzikim wschodzie. Komiksowe postaci noszą kapelusze, w miasteczku porządku pilnuje szeryf (rzecz jasna noszący na piersi odznakę - szyszkę szeryfa), a ptaki larwami zajadają się w Saloonie. Trzeba wspomnieć, że książka Umarły Las zbudowana jest z dwóch części: podzielonego na rozdziały komiksu, oraz części zatytułowanej "Wajrak opowiada", następującej po każdym rozdziale, gdzie autor opowiada nam o zwierzętach, które stały się inspiracją nie tylko rysów wyglądu ale także charakteru bohaterów książki. Komiks niezwykle ciekawy, zabawny - to książka dla całej rodziny, o czym przekonaliśmy się ja, mój mąż, oraz trzech naszych synów. Dzieci przyciągają niezwykle atrakcyjne ilustracje, westernowe realia, ciekawa fabuła, zabawne  dialogi. Byłam zdumiona, że poprzez taki prosty, ale zarazem atrakcyjny przekaz  wiele informacji dotyczących zwierząt, przyrody ale też problemów z jakimi boryka się Puszcza Białowieska, zostaje nam podanych na tacy.  Dowiedzieliśmy się sporo o dzięciołach, które  stanowią liczną część obsady komiksu, o sowie włochatce i sóweczce, a także o szpakach, które w książce wcielają się w rolę bohatera negatywnego. Przez pryzmat bohaterów komiksu poznawaliśmy  równocześnie prawdziwe ptaki. „Umarły Las” to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika przyrody!
Na koniec spotkania w MCDiS padło wiele pytań od publiczności. Pytali dorośli (głównie o Puszczę Białowieską), pytały dzieci. Wspólnie policzyliśmy, ile dzięciołów zamieszkuje naszą Puszczę Niepołomicką. Pytania padły też ze strony naszych gości, którzy przygotowali mini konkurs dla dzieci, a nagrodą w nim był tytułowy komiks, z dedykacją rzecz jasna.
Zarówno przed jak i po spotkaniu można było kupić książeczki p. Wajraka oraz Samojlika. Był także czas na autorskie dedykacje, zdjęcia, rozmowy.
Na koniec chciałabym  zaprosić dzieci do wzięcia udziału w konkursie pt. „Nowy bohater Umarłego Lasu”. „Nowy” ma być gościem przybyłym z Puszczy Niepołomickiej, zadaniem dzieci będzie zatem nie tylko narysowanie (lub namalowane) zwierzaka w komiksowym stylu, ale też nadanie mu imienia i opisanie charakteru postaci. Pamiętajcie, że zwierzak ma być mieszkańcem Puszczy Niepołomickiej.  Prace plastyczne w formacie A4 prosimy przesyłać pocztą na adres: Niepołomice, 32-005 ul. Kątowa 2. Szczególną zachętą dla dzieci niech będzie wiadomość, że rysunki oceniał  będzie Tomasz Samojlik! Trzy najciekawsze prace zostaną nagrodzone książkami. Regulamin konkursu oraz więcej informacji dostępne w zakładce KONKURSY.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Niepołomice za wsparcie imprezy, bez którego nie mogłaby się ona odbyć!

Więcej zdjęć w galerii - KLIK