poniedziałek, 28 listopada 2016

Jaki to ptak? - warsztaty plastyczne Akademii Zielonego Puszczyka - Justyna Kierat"Jaki to ptak?" - pytamy często, gdy jakiś skrzydlaty osobnik przeleci nam nad głowami. Zwykle widzimy go przez kilka sekund i cała sztuka w tym, żeby w tym czasie wychwycić kilka podstawowych cech, po których po przyjściu do domu będziemy mogli zidentyfikować delikwenta w atlasie. Podczas pierwszych warsztatów Akademii Zielonego Puszczyka nasz gość - pani Justyna Kierat - pokazała dzieciom na co przede wszystkim muszą zwracać uwagę podczas obserwacji ptaków. Opowiadała o  różnicach w sylwetce, wielkości i upierzeniu poszczególnych gatunków. Mali słuchacze mogli na bieżąco weryfikować swoją wiedzę i dopytywać o wiele szczegółów (co zresztą ochoczo robili), bo pani Justyna przygotowała dla nich wiele ciekawych zadań.
https://goo.gl/photos/2yvZd6PkLPjUx3nM8
W drugiej części warsztatów, adepci pod okiem naszej prowadzącej przystąpili do części praktycznej, czyli do rysowania jednego z trzech zaproponowanych gatunków ptaków: mazurka, modraszki lub kaczki krzyżówki. Wskazówki jak poprawnie przedstawić ptaka były niezwykle pomocne, nie mniej nie zabrakło własnej inwencji twórczej dzieci. Niektórzy stworzyli prawdziwe ptasie historie  :) Zaskoczenie i radość wywołały wśród dzieci kredki, którymi wykonywane były prace. Na pierwszy rzut oka zwykła kredka, po użyciu pędzelka z odrobiną wody zmieniała się w akwarelową farbę, znacznie urozmaicając efekt końcowy.
Galerię ptasich portretów będzie można oglądać na wystawie, która zostanie zorganizowana w  Solnym Mieście w Wieliczce na zakończenie Akademii Zielonego Puszczyka. 
A już 3 grudnia widzimy się na pokazie ptaków drapieżnych :)

Agnieszka Lisowska-Woś

Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów (kliknij)