sobota, 6 sierpnia 2016

Pogawędka i spacer ornitologiczny ze Stanisławem Łubieńskim, autorem książki „Dwanaście srok za ogon"
więcej szczegółów na facebooku
21 sierpnia 2016 r. odbyło się spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim autorem książki „Dwanaście srok za ogon”. Organizatorami byli Stowarzyszenie Zielony Puszczyk z Zagórza i Biblioteka Publiczna w Niepołomicach. Całe wydarzenie składało się z dwóch części: wykładu, który miał miejsce w kameralnej sali LAS o nazwie „Open Space” przy ul. Bocheńskiej 26 oraz ptasiej wycieczki po Niepołomicach. Tak więc po ok. godzinnej prelekcji, na której zjawiło się 45 osób, wszyscy chętni wzięli jeszcze udział w półtoragodzinnym spacerze ornitologicznym po naszym mieście. W części teoretycznej autor w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o przyrodzie w wielkim mieście na przykładzie Warszawy, której mieszkańcem jest od urodzenia. To właśnie stolica, jej parki, Łazienki i odcinek Wisły stały się głównymi terenami, na których rozwijał swoją ornitologiczną pasję od najmłodszych lat. 

Uczestnicy obejrzeli pokaz zdjęć i film o warszawskich ptakach, dowiedzieli się różnych ciekawostek i szczegółów z ich życia w mieście. Wysłuchali także kilku interesujących fragmentów książki, którymi autor kilkakrotnie przeplatał swoje opowiadania. Przekaz naszego Gościa z tej część można podsumować jako ukazanie dzikości miasta, walki przyrody z cywilizacją, ale również przedstawienie sposobów adaptacji wielu gatunków do miejskiego życia oraz symbiozy zwierząt i ludzi. Jak sam powiedział - jeżeli nie chcemy żyć na suchej pustyni, musimy zacząć dbać o przyrodę już teraz. Na zakończenie autor chętnie odpowiadał na liczne pytania uczestników, co potwierdza duże zainteresowanie tą tematyką wśród zgromadzonych, szczególnie dorosłych. Była również możliwość zakupu książki z dedykacją i swobodnej rozmowy po spotkaniu.

Drugim etapem był spacer po Niepołomicach, którego trasa wiodła spod budynku biblioteki w kierunku Zamku Królewskiego, przebiegała obok hipodromu i zahaczała o mocno porośnięty brzeg rzeki Drwinki. Jej ostatnimi etapami był staw przy ul. Zamkowej oraz park miejski, gdzie zakończyliśmy całe spotkanie pamiątkowym zdjęciem.
Pomimo końcówki sierpnia, czyli pory z reguły mało sprzyjającej  prowadzeniu obserwacji ptaków, ponieważ wiele z nich szykuje się już do odlotu, zanotowaliśmy prawie 20 gatunków. Dzieci wszystkie obserwacje zapisywały do specjalnie przygotowanej „Karty Ptaka”, o którą w każdym detalu zadbała Paulina Szelerewicz-Gładysz. Karta ta spotkała się ze sporym uznaniem i była prawdziwym motorem napędowym dla najmłodszych. Każde z dzieci chciało bowiem odnotować jak najwięcej wypatrzonych gatunków, ich nazwę, ilość i płeć. Na spacerze zaobserwowaliśmy m.in.: ostatnie sztuki krążących wysoko na niebie jerzyków, które z większości miast już odleciały, przelatującą nad naszymi głowami samicę błotniaka stawowego, młodą jaskółkę oknówkę w gnieździe oraz skrytą i często odzywającą się z zarośli Drwinki kokoszkę. Był także dzięcioł duży, drozd śpiewak, liczne krzyżówki, szpaki, sierpówki, sroki, sójka i szczygieł oraz wiele innych.
Mamy nadzieję, że sympatyczny p. Staszek Łubieński odwiedzi nas w przyszłości i nie jedno nam jeszcze opowie.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony: zielonypuszczyk.blogspot.com, gdzie na bieżąco będziemy informować o kolejnych naszych wydarzeniach. 

więcej zdjęć znajduje się w naszej galerii: KLIKNIJ
 

 
fot. A. Lisowska-Woś i J. Woś