sobota, 30 lipca 2016

Ptasia Wycieczka z cyklu "Co w puszczy piszczy?" - poznajemy ptaki wodne.W sobotnie przedpołudnie, punktualnie o godzinie 9.00, spotkaliśmy się na Przylasku Rusieckim, w zatoczce przy skrzyżowaniu dróg Rzepakowa i Karasiówka. Przywitała nas mżawka, która na nasze szczęście dość szybko ustała (deszcz zmoczył nas lekko dopiero pod koniec wycieczki). Dziś nikt nie mógł narzekać na upał, ponieważ niebo było całkowicie przykryte chmurami.

W spacerze wzięło udział 15 osób, w tym sześcioro dzieci. Pomimo że początek sierpnia nie jest najlepszym okresem do prowadzenia obserwacji, ponieważ większość ptaków odchowała już swoje młode i powoli szykuje się do odlotów, udało nam się zobaczyć niemal 30 gatunków tych zwierząt. Pierwsze pokazały nam się dwa dzięcioły duże: samiec i młody osobnik, które żerowały na suchej części drzewa tuż przy naszych samochodach. Prowadzący wycieczkę Dariusz Baran dokładnie przedstawił nam gatunki tych ptaków, pokazując w atlasie cechy szczególne, po których można je odróżnić. Teraz już z pewnością łatwiej nam będzie rozpoznać je w terenie i prawidłowo oznaczyć.

Największe zainteresowanie wśród uczestników wycieczki wzbudziły krążące tuż nad głowami jaskółki, które łapały w powietrzu wypłoszone przez dzieci z traw owady. Także krążąca samica błotniaka stawowego i młoda czapla siwa były bacznie obserwowane. Wrażenie na dzieciach robiły duże mewy, które co pewien czas pojawiały się na niebie. Całe spotkanie trwało ok. trzy godziny. Podczas spaceru przeszliśmy pętle pomiędzy zbiornikami wodnymi na Przylasku Rusieckim, na koniec wykonaliśmy wspólne zdjęcie, a dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Tym razem przedstawiamy więcej zdjęć ptaków z dzisiejszej wyprawy, które wykonał W. Śliwa.

Poniżej dokładna lista gatunków, które udało nam się zobaczyć lub usłyszeć na dzisiejszej wycieczce: błotniak stawowy, brzegówka, czapla siwa, dymówka, dzięcioł duży, grzywacz, kląskawka, kokoszka, kowalik, krzyżówka, kwiczoł, mewa białogłowa, mewa siwa, mewa srebrzysta, mewa śmieszka, oknówka, pierwiosnek, pustułka, remiz, sierpówka, sikora bogatka, sikora modraszka, sroka, strzyżyk, szczygieł, szpak, wilga, wrona siwa, zięba. 


 


Fot. A. Lisowska-Woś i W. Śliwa

piątek, 29 lipca 2016

Ptasia Wycieczka z cyklu "Co w puszczy piszczy?" - poznajemy ptaki Puszczy Niepołomickiej.

Ptasia Wycieczka z cyklu "Co w puszczy piszczy?" (Chobot, 02.07.2016 r.)
O godzinie 9.00 w sobotni, upalny poranek spotkaliśmy się na pętli autobusowej w Chobocie, tuż przy północnej części Puszczy Niepołomickiej. Zebrało się aż 30 osób, z czego dużą część stanowiły dzieci – w końcu głównie dla nich przygotowany był ten spacer. Liczną frekwencję docenił prowadzący wycieczkę Dariusz Baran – z wykształcenia biolog, członek Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, miłośnik przyrody i doświadczony ornitolog.

Okazało się, że już na pętli autobusowej możemy zaobserwować kilka gatunków ptaków, w tym mazurka, który zajmuje dziuplę drzewa rosnącego na samym środku asfaltowego placu.
Dobrą chwilę trwało, zanim ruszyliśmy z miejsca naszego spotkania. Okazuje się bowiem, że wystarczy zadrzeć głowę do góry, popatrzyć na niebo, na druty czy słupy, by dostrzec barwny i pełen dźwięków ptasi świat. Prowadzący ciekawie opisywał każdy napotkany przez nas gatunek, zwracał szczególną uwagę na wygląd ptaków, ich ubarwienie, głos, zachowanie i sylwetkę. Przekonaliśmy się, że z różnorodnych dźwięków, które często zlewają nam się w jeden szum codziennych hałasów, dzięki chwili skupienia możemy wyłowić ptasie śpiewy. Np. trel dymówki, który – jak słusznie zauważył pan Dariusz – kojarzy się z wakacjami na wsi – też tak uważacie? 

Początkowo wędrowaliśmy drogą wzdłuż skraju puszczy, mając po prawej łąki przy rzece Drwinka, gdzie dostrzegliśmy prawdziwy ptasi raj. Mieliśmy też szansę oglądać szczególne widowisko, którym była walka powietrzna pomiędzy krogulcem i samcem błotniaka stawowego. Co ciekawe - jak zauważyliśmy - agresorem był o wiele mniejszy krogulec.
Upał dawał nam solidnie w kość, więc część powrotną trasy naszej wycieczki odbyliśmy lasem. Tutaj już znacznie trudniej było wypatrywać ptaki, choć na skraju lasu udało nam się zobaczyć kołującego nad drzewami trzmielojada - prezentował się imponująco!
Trasa naszej wycieczki to około 8 kilometrowy spacer trwający niespełna 4 godziny, podczas którego udało nam się stwierdzić prawie 40 gatunków ptaków!
Na koniec każdy młody uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, którego pomysłodawcą i autorem była Paulina. Serdecznie dziękujemy Dariuszowi Baranowi za świetnie poprowadzoną, okraszoną licznymi opowieściami ptasią wycieczkę, którą wielu z nas na długo zapamięta. Pomogą w tym z pewnością świetne ujęcia widoczne na zdjęciach autorstwa Pauliny, które załączamy.
Poniżej lista gatunków ptaków przygotowana przez Piotrka: błotniak stawowy, bocian biały, bogatka, cierniówka, dymówka, dzięcioł duży, dzięciołek, dzwoniec, gąsiorek, grzywacz, kapturka, kląskawka, kopciuszek, kos, kowalik, krogulec, makolągwa, mazurek, muchołówka szara, myszołów, oknówka, pierwiosnek, pliszka siwa, pokląskwa, potrzeszcz, pustułka, rudzik, sierpówka, skowronek, sójka, strzyżyk, szczygieł, szpak, trzciniak, trzmielojad, trznadel, wróbel, zięba.
Poza ptakami udało się jeszcze zaobserwować: ryjówkę, orzesznice leszczynową, ropuchę, zająca, liczne chrząszcze i motyle oraz kota 
Zapraszamy na kolejne nasze spotkania!
Paulina Szelerewicz-Gładysz
Piotr Woś

Galeria zdjęć z wycieczki - kliknij!

Warsztaty przyrodnicze: "Niezwykłe życie sów" w Zagórzu


W Szkole Podstawowej w Zagórzu, na nasze zaproszenie, pojawił się animator przyrody i członek MTO oraz OTOP - Michał Molicki. Tematem warsztatów, w których wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły, a także przedszkolaki oraz ich nauczyciele, było "Niezwykłe życie sów". Myślę, że dar prowadzącego, tematyka i rekwizyty jego autorstwa dość skutecznie zainteresowały dzieci, które mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia tych skrytych, tajemniczych i pięknych ptaków. Można było własnoręcznie sprawdzić ostrość szponów uszatki, dotknąć skrzydła puszczyka i poznać tajemnice bezszelestnych lotów sów, posłuchać nagrań głosów i przeanalizować wypluwki tych skutecznych drapieżników. Warsztaty były przeprowadzone typowo pod kątem dzieci, w sposób rzeczowy i przyjazny dla każdej grupy wiekowej, dlatego nikt z uczestników nie wykazywał znudzenia nawet na chwilę, co cieszy i powoduje, że warto organizować takie spotkania dla dzieci w każdym wieku.

 fot. P. Woś

czwartek, 28 lipca 2016

O zwierzętach egzotycznych w Zagórzu.

W maju 2016 r. przygotowaliśmy mini wystawę zwierząt egzotycznych dla najmłodszych. Pokaz odbył się w szkole podstawowej w Zagórzu, a udział w nim wzięli wszyscy uczniowie. Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom niektórych gatunków zwierząt popularnych w terrarystyce, z którymi większość z nich nie miała jeszcze okazji się spotkać. Był pokaz pajęczaków, węży i wielu innych tropikalnych zwierząt. Można było się dokładnie przyjrzeć, niektórych nawet dotknąć, a także wziąć na ręce i zrobić sobie zdjęcie, co większość uczestników z ochotą wykorzystała.

Największą popularnością cieszyły się węże zbożowe i pająki, ale ciekawość dzieci wzbudzały także: modliszki, skorpiony, liściec i patyczaki. Wszyscy byli zadowoleni i aktywnie uczestniczyli w pokazie. Każde zwierze było opisane, co umożliwiło zebranym zapoznanie się z wieloma ciekawostkami związanymi z życia danego gatunku. Zwierzęta pochodziły z legalnej hodowli, a oglądanie ich było w pełni bezpieczne.


fot. A. Lisowska-Woś

środa, 27 lipca 2016

Pokaz zwierząt egzotycznych w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.


W maju 2016 w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach wykonaliśmy pokaz pająków i innych tropikalnych zwierząt. Dzieci mogły zobaczyć różne gatunki owadów, pajęczaków, pareczników (skolopendra) i gadów. Największym zainteresowaniem cieszyły się, jak zwykle, węże zbożowe. Uczestnicy mogli się, bezpośrednio od nas lub z przygotowanych ulotek dla każdego gatunku, dowiedzieć o życiu i zwyczajach m.in. ptaszników, patyczaków, modliszek czy skorpionów. W pokazie uczestniczyło 6 grup ze Szkoły Podstawowej w Proszowicach i Stogniowicach. Odwiedziło nas także kilku mieszkańców Proszowic i Nowego Brzeska, którzy wykazali duże zainteresowanie okazami. Łącznie wystawę zobaczyło 200 osób. Cieszy nas popularność takiej wystawy, zaangażowanie, ciekawość i masa pytań uczestników, właśnie o to nam chodzi, aby wzbudzić zainteresowanie przyrodą już od najmłodszych lat. 
Fot. T. Stopiński